Mistrzostwa Polski w Zimowym Pływaniu -GWSC

W miniony weekend czyli między 8 a 9 stycznia odbyły się Mistrzostwa Polski w lodowym pływaniu federacji IISA ( International Ice Swimming Associtation ) w Gdyni. GWSC czyli Gdynia Winter Swimming Cup miała w tym roku przyjemność być gospodarzem najwyższej rangi imprezą zimowego pływania w Polsce. Była już to trzecia edycja zawodów organizowanych przez Piotra Biankowskiego, który między innymi w 2021 roku przepłynął kanał La Manche.

Temperatura wody w której zawodnicy ścigali się po zdobycie tytułu mistrza kraju wynosiła lekko ponad 2 stopnie Celsjusza. Z całej Polski przyjechało niemalże 400 osób, w tym również znalazło się kilku reprezentantów Austrii i Niemiec. Takiej okazji nie mógł przegapić oczywiście Michał Perl, który już od wielu lat promuje zimowe pływanie i jest częścią tego środowiska oraz ambasadorem tych o to zawodów. Ale to nie jedyna interesująca wiadomość. Jak dobrze wiemy Michał coraz to więcej osób zachęca do spróbowania takiej dyscypliny sportowej. Co tygodniowe wejścia do wody z grupą Winter Swimmers pokazują, że coraz więcej osób chce przełamać swoje kolejne bariery. Między innymi wystartowali: Rafał Perl, Andrzej Fajdasz oraz Piotr Rapacki w poszczególnych konkurencjach, ale i również młodsi zawodnicy: Maciej Perl oraz Jakub Rapacki, którzy ścigali się na dystansach dla dzieci czyli tzw. „Morświnkach”.

 

Także zacznijmy od tych właśnie najmłodszych zawodników. Maciek oraz Kuba mieli do pokonania 25m stylem dowolnym. Kategoria „Morświnek” jest dla dzieci, do ukończenia 16 roku życia. Jest to takie przygotowanie przed prawdziwymi startami w zawodach zimowego pływania. Możemy być tylko dumni, że tak młodzi zawodnicy idą śladami naszego Mistrza z Legionowa i chcą udowadniać, że ich czas wkrótce nadejdzie.

 

Jeśli chodzi już o tych starszych zawodników, to mamy miłych kilka akcentów i niespodzianek. Medale Mistrzostw Polski były przyznawane w kategorii Open, ale była również prowadzona klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.

 

Andrzej Fajdasz, pływak „Masters”, który na codzień trenuje w sekcji dorosłych w klubie UKS „Delfin” Legionowo wystartował w 3 konkurencjach: 25m dowolnym, 50m dowolnym oraz 50m motylkowym. W swojej kategorii (45-49 lat) zajął odpowiednio piąte, siódme oraz czwarte miejsce. Jak na swój debiut w zawodach zimowego pływania, zaprezentował się naprawdę dobrze i wie nad czym teraz trzeba pracować.

 

Piotr Rapacki, osoba która regularnie trenuje nad Zalewem Zegrzyńskim w grupie Winter Swimmers pod okiem Michała Perl, również wystartowała pokonując dwa dystanse 100m dowolnym zajmując 6 miejsce oraz 250m dowolnym, 4 miejsce. Piotra kategoria wiekowa to (40-44 lata).

 

Rafał Perl, czyli dumny tata-trener Michała, który przygodę z zimowym pływaniem rozpoczął właśnie poprzez namowę syna wystartował w dwóch konkurencjach: 25m oraz 50m stylem dowolnym. Zarówno na jednym jak i na drugim dystansie wywalczył on brązowy medal w swojej kategorii wiekowej (45-49 lat).

 

No i na koniec Michał Perl, czynny zawodnik UKS „Delfin” Legionowo, trener oraz założyciel grupy Winter Swimmers. Dla naszego legionowskiego delfinka najbardziej istotna była klasyfikacja open. Czyli ściganie się na najwyższym poziomie z czołówką polskiego zimowego pływania. Michał brał udział łącznie w 6 indywidualnych konkurencjach. Na 4 z nich wywalczył same złote medale Mistrzostw Polski. Co czyni go osobą z największa ilością medali tego koloru podczas tych zawodów. Wywalczył je na dystansach 50m i 100m klasycznym oraz 25m i 50m dowolnym. Na pozostałych dystansach 100m dowolnym (5 miejsce) oraz 50m motylkowym (4 miejsce). To tylko pokazuje, że konkurencja nie śpi i robi się coraz groźniejsza.

 

Podsumowując, przywozimy z Gdyni 4 złote medale Mistrzostw Polski w kategorii open, oraz dwa brązowe w poszczególnych kategoriach wiekowych. Coraz głośniej mówi się o zimowym i lodowym pływaniu. Zachęcamy do morsowania i pływania pod okiem naszego mistrza w sezonie zimowym w każdą niedziele nad Zalewem Zegrzyńskim. Coraz więcej osób udowadnia, że po prostu można przełamywać swoje bariery. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Z pewnych źródeł wiemy, że już wkrótce Mistrzostwa Świata w lodowym pływaniu w Głogowie. Także będziemy trzymać kciuki.