Mistrzostwa Europy Masters w pływaniu Rzym 2022

Między 24 sierpnia a 4 września rozgrywały się Mistrzostwa Europy Masters w pływaniu w Rzymie. W zawodach rywalizowało ponad 3 tysiące zawodników z 38 państw. Przy tak dużej ilości zawodników, wyścigi rozgrywane były na dwóch największych otwartych obiektach basenowych: Foro Italico oraz Centro Federale Pietralata.
Reprezentujący Polskę oraz klub UKS „Delfin” Legionowo – Michał Perl wraz ze swoim trenerem Rafałem Perl wybrał się na swoje pierwsze w karierze zawody międzynarodowe w kategoriach Masters.

Wystartował on w 3 konkurencjach, gdyż takie było również ograniczenie ze strony organizatora ( Federacji LEN aquatic). Pierwszy start Michał miał we wtorek 30 sierpnia na 100m stylem klasycznym. Czas, który uzyskał to 1:09,16s. Niestety nie był to wyścig, z którego zawodnik był zadowolony. Po pierwszych 50m zajmował drugą pozycje natomiast finalnie skończył na 7 miejscu.
W porannym bloku 2 września, zawodnik przygotowywał się do startu na 50m stylem klasycznym, czyli swojej koronnej konkurencji. Michał wywalczył na tym dystansie Vice mistrzostwo Europy w swojej kategorii wiekowej A (25-29 lat) z czasem 29,67s. Do złotego medalu zabrakło jedynie 0,10s i tym samym wygrał Włoch Marco Giglio. Natomiast tego samego dnia w popołudniowym bloku zawodnik startował również na dystansie 50m stylem dowolnym. Zajął tak zwane szczęśliwe 4 miejsce ze startą 0,09s do srebrnego medalu oraz 0,06s do brązowego. Czas, który uzyskał to 23,90s co jest nowym Rekordem Polski w kategorii A (25-29 lat).

Podsumowując osiągnięcia naszego zawodnika: srebrny medal Mistrzostw Europy oraz Rekord Polski w kategoriach Masters. Jesteśmy pełni podziwu i gratulujemy naszemu zawodnikowi osiągniętych rezultatów.

Po starcie Michał powiedział:
„Były to dla mnie pierwsze Mistrzostwa Europy Masters i już wiem, że nie ostatnie. Samo miejsce zawodów robiło ogromne wrażenie. Pływanie na takich obiektach daje na pewno dodatkowy wiatr w skrzydła. Najbardziej oczywiście cieszy srebrny medal na 50m klasycznym ale i czas na 50m dowolnym, który jest nowym Rekordem Polski w mojej kategorii wiekowej. Za rok Mistrzostwa Świata Masters w Japonii, wiec jest nad czym pracować. Lecz za nim to nastąpi czekam z niecierpliwością na sezon zimowy czyli moją profesje. Przede mną podwójne Mistrzostwa Świata w lodowym oraz zimowym pływaniu we Francji i na Słowenii. To jest dla mnie największy priorytet”