Mistrzostwa Świata w zimowym pływaniu – Bled – Słowenia

W dniach 23-29 stycznia odbyły się Mistrzostwa Świata w zimowym pływaniu federacji IWSA (International Winter Swimming Association) w Słowenii na jeziorze Bled. Temperatura wody wynosiła 5 stopni Celsjusza natomiast temperatura powietrza była bliska zeru. Zawody rozgrywane były na specjalnie zbudowanym 25m basenie na jeziorze Bled z widokiem na przepiękny kościół na środku akwenu. W zawodach brało udział 450 zawodników z 31 państw, między innymi z Argentyny, Maroko, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. Reprezentantem Polski oraz klubu UKS Delfin Legionowo był Michał Perl, świeżo upieczony rekordzista świata oraz rekordzista Guinnessa w tej dyscyplinie.

Michał miał dosyć ciężkie zadanie, gdyż dopiero co wrócił z poprzednich Mistrzostw Świata drugiej federacji. Także czas na regenerację był dość krótki, natomiast to w żaden sposób go nie powstrzymało. Michał miał zaplanowanych 7 startów indywidualnych, przy czym dodatkowo w 4 konkurencjach odbywały się dodatkowe finały. Finalnie zawodnik 11 razy wchodził do zimnej wody i ścigał się o najcenniejsze trofea na świecie. Zawodnicy klasyfikowani byli w kategorii Open oraz dodatkowo w kategoriach wiekowych. Michał Perl wywalczył 3 tytuły Mistrza Świata na dystansach: 25m dowolnym, 25m motylkowym oraz 100m klasycznym. Dorzucił do tego 3 Vice – mistrzostwa na 25m klasycznym, 50m klasycznym oraz 50m dowolnym, a na dokładkę brązowy medal na 200m klasycznym. Czyli łącznie 7 medali w kategorii Open (3 złote, 3 srebrne, 1 brązowy). Kategoria open czyli najważniejsza dla naszego legionowskiego „delfinka” bo to ona pokazuje jaką wysoką lokatę na świecie zajmuje Michał. W kategorii wiekowej na każdym dystansie dało mu to złoty medal i tytuł jednego z najlepszych zawodników całych mistrzostw.

Oficjalnie po tych mistrzostwach Michał Perl stał się podwójnym Mistrzem Świata. Wygrał konkurencje 100m klasycznym zarówno w federacji IISA (International Ice Swimming Association) oraz IWSA (International Winter Swimming Association). Jest dzięki temu pierwszym zawodnikiem na świecie, który dokonał tego podczas jednego roku, ponieważ to właśnie rok 2023 dał ku taką możliwość, gdyż Mistrzostwa jednej federacji były przełożone o rok. Dzięki temu pierwszy raz w historii odbyły się podwójne mistrzostwa świata.

Gratulujemy Michałowi jego niesamowitych osiągnięć. Z pewnością możemy stwierdzić, że to jest jego sezon. Podwójne Mistrzostwo Świata, Rekord Świata, Rekord Guinnessa to robi niesamowite wrażenie.

Michał po startach powiedział:

„Marzenia są po to aby je spełniać i to właśnie zrobiłem. Osiągnąłem dosłownie wszystko w tym sporcie. Mam nadzieję, że również zostanie to docenione przez władze miasta, jak i sponsorów bez których to by się nie udało. Cały czas poszukujemy wsparcia, które jest niezmiernie ważne w sporcie. Plany na przyszłość są. Kto wie może doczekam się Zimowych Igrzysk Olimpijskich”